Menu strony
Sprzt komputerowy dla firm

Jakie oświetlenie do domu?

Producenci wielu towarów przyzwyczaili nas do tego, że trendy ulegają zmianie i co jakiś czas wypada wymienić nasze ubrania, obuwie czy dodatki. Z drugiej strony postęp w rozwoju techniki powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wymiany większości naszego sprzętu elektronicznego nawet co dwa-trzy lata. w podobny sposób pojawiają się i znikają różne trendy w projektowaniu pokoi, choć dynamika cyklu tych zmian nie jest może aż tak zauważalna, jak w przypadku odzieży czy butów. A jak ma się częstotliwość tych zmian do rozwoju technologii? Czy to oznacza, że posiadane przez nas żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy wymieniać tak samo regularnie jak elektronikę? Jak trafnie dobrać lampy do domu?
Najważniejsze zasady wyboru oświetlenia do różnych pomieszczeń

Bez względu na to, czy mamy zamiar kupić lampy wiszące (APDMARKET) do garderoby, lampy kryształowe do dużego pokoju, czy też lampy nowoczesne do kuchni należy pamiętać, że lampy mają zagwarantować zarówno dobre i funkcjonalne oświetlenie pomieszczenia, jak też nadać mu pasujący nastrój.
żyrandol
Oznacza to między innymi, że spektakularne wiszące lampy kryształowe czy żyrandole w salonie być może powinniśmy uzupełnić o lampki punktowe sufitowe bądź kinkiety, aby precyzyjnie rozświetlić również brzegi pokoju i pozwolić na łatwe dla oczu czytanie, nie przypominając już o bardziej precyzyjnych pracach (szydełkowanie, układanie puzzli, naprawa niewielkich przedmiotów etc.), kiedy potrzebujemy mocniejszego światła. Tymczasem, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni, dobrze, by w jego projekcie dodano nastrojowe lampki nocne, chociaż ze względów praktycznych (porządkowanie, zgubiony klips) lampy sufitowe z jasną żarówką będą także potrzebne. Następną istotną sprawą jest energooszczędność wybranego przez nas rozwiązania, a zatem lampy (zobacz www.apdmarket.pl) podłogowe, kinkiety i lampy sufitowe muszą umożliwiać wkręcenie żarówek o niskiej energochłonności, co będzie niezbędne, kiedy żarówki tradycyjne całkowicie znikną z oferty sklepów. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Świadczy to, że powinniśmy kupować lampy sufitowe, lampy wiszące i inne w określonym, pasującym do naszego gustu stylu. Jeśli marzy nam się wnętrze w stylu Romanowów, lampy zdobione będą pasowały wspaniale. Za to w minimalistycznym wnętrzu lepiej prawdopodobnie będą wyglądały lampy nowoczesne, chyba że łatwo nam przychodzi mieszanie wielu stylów i nie przeszkadzają nam kontrowersje.

Kolejne treści

Wybór idealnego oświetlenia

Producenci wielu towarów przyzwyczaili nas do tego, że trendy ulegają zmianie i raz na jakiś czas trzeba wymienić nasze ubrania, buty czy okulary. Dodatkowo postęp w rozwoju techniki powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wymiany podstawowego sprzętu elektronicznego coraz częściej. w podobny sposób pojawiają się i znikają pewne trendy w dekoracji wnętrz, choć częstość tych zmian nie jest może aż tak duża, jak w przypadku ubrań czy okularów. A co w takim wypadku z postępem technicznym? Czy to oznacza, że nasze żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy wymieniać równie często jak telewizor? Jak odpowiednio dobrać oświetlenie do domu?


Czy wybierając lampy do mieszkania powinniśmy zatem kierować się modą?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest raczej trudna, choć posiadany budżet powinien pomóc w jej znalezieniu. Gdy fundusze nie stanowią przeszkody, mamy wolną rękę na pofolgowanie własnym pragnieniom i wybranie kolorów na topie, także, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do sypialni oraz oprawy oświetleniowe do różnych pokoi w mieszkaniu. I tak drugą połowę pierwszej dekady XXI wieku zdominowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład pomarańczu i niebieskiego, co przekładało się też na lampy sufitowe, żyrandole i lampy wiszące, a właściwie ich abażury.
lampa kryształowa
Nowe dziesięciolecie otwiera odwrót od jaskrawych kolorów, więc na wystawy sklepowe powrócą zapewne lampy stworzone z białych kryształów i lampy nowoczesne wykonane z metalu i szkła. Można mimo wszystko pomyśleć o zastosowaniu ciepłych odcieni, jak miodowy brąz, karmelowy lub słoneczna zieleń – lampy wiszące, lampy podłogowe albo kinkiety w tych barwach mogą być ciekawym i modnym akcentem kolorystycznym do pomieszczenia urządzonego w barwach zimnych, jak błękit lub stal. Niemniej podążanie za trendami wnętrzarskimi powinno być w takim samym stopniu co od wielkości naszych funduszy warunkowane możliwościami naszego pokoju. W budynku z niskim sufitem często praktyczniejsze są plafony, ponieważ np. lampy wiszące mogą zawadzać podczas chodzenia po pokoju, dobrze także postawić na lampy dające możliwość ustawiania kierunku padania światła (gdy mamy do czynienia z niskim sufitem światło padające w górę optycznie go podniesie). Pokój w kształcie litery „L” jest idealny na minimum dwie lampy sufitowe, może to być na przykład duży żyrandol w części głównej i plafon w krótszej części umieszczona np. nad kanapą. Sprawnie postawione lampy w kryształowej oprawie tym bardziej w kombinacji z lustrem mogą wychwytywać w dzień światło naturalne i odbijać je po całym pokoju, oświetlając refleksami nawet najciemniejsze kąty, stanowiąc dodatkową opcję dla lamp bocznych i przyczyniając się do oszczędzania zużycia prądu.


Lampy nowoczesne i klasyczne a współczesna technika

Chociaż postęp w branży oświetlenia idzie nie tak szybko jak w przypadku sprzętu komputerowego, także i tutaj można zauważyć widoczne modyfikacje. Wiąże się to głównie z możliwościami oferowanymi przed lampy LED, które prezentują znacznie większą oszczędność energii i przez to mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe dają możliwość ponadto zmiany koloru światła, dzięki czemu lampy podłogowe, lampy wiszące lub lampy sufitowe stają się jeszcze lepiej związane z danymi elementami wystroju wnętrza. Te nowinki zazwyczaj widać najpierw w ofercie producentów, którzy stawiają na lampy nowoczesne zarówno w wyglądzie, jak i w rozwiązaniach technicznych. Oczywiście nie znaczy to, że klasyczne żyrandole, nie mogą działać z diodami LED. Często zresztą jest to w ich przypadku zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Podstawowa reguła jest natomiast taka, że aktualnie oświetlenie na długi czas zapewnią nam tylko lampy porządnych producentów, którzy cenią trwałość i porządną jakość opraw oświetleniowych.
20-03-03 07:13