Już od wieków ludzie na widok kominiarza chwytają się za guzik, co podobno przynosi im pomyślność. Czy
rzeczywiście to robi? Może większości fantazji nie spełni, ale i tak trzeba powiedzieć, że pomyślność przynosi. Bo na pewno kominiarz chroni nasze domy przed pożogą.
Kominiarz zatem nie tylko daje szczęście – to rzemieślnik, którego praca już od lat jest nieodzowna. Tak w niewielkich mieszkaniach, jak i ogromnych zakładach przemysłowych.
Fach kominiarza ukształtował się razem z potrzebą kontroli i konserwacji warunków technicznych przewodów kominowych, ale i również wentylacji. I choć profesja kominiarza przez dekady ewoluowała, jej istota pozostaje niezmienna, tylko techniki się unowocześniają.
Nawet nie zdajemy sobie
sprawy z faktu, jak mnóstwo wariantów terminarzy udostępniają nam
sklepy jak też wiodące
Przedsiębiorstwa zajmujące się ich wytwórczością. Pomimo iż korzystamy z nich na co dzień, miana części z nich są dla nas całkiem nieznane.
Kiedyś kominiarz oczyszczał kominy ręcznie, niekiedy nawet swoim ciałem – przeciskając się przez kominy, co pozwalało na ich wyczyszczenie oraz konserwację.
Zainspirował Cię ten tekst? Wejdź na odsyłacz do artykułu (
https://rd-car.pl/wynajem-samochodu-osobowego-gorzow-wielkopolski/), tam z pewnością znajdziesz jeszcze więcej danych na wątek, który Cię interesuje.
Ręczne zeskrobywanie warstwy sadzy także było zupełnie normalne w tym fachu, bo często szczotka nie radziła sobie z dwucentymetrową powłoką sadzy. W dzisiejszych czasach ów
rzemieślnik posługuje się nawet nowoczesną kamerą i czujnikiem spalin. Nieco częściej zmienia zwyczajowy mundur na zwykłe ubrania
robocze. Mundur jednak wciąż jest powodem do chwały dla wielu kominiarzy i nie przychodzi im do głowy, żeby zamieniać go na dres.
Niektóre osoby dziwi, że pomimo nieposiadania komina w miejscu zamieszkania (np. w blokach) i tak administratorzy budynku przysyłają do nich co jakiś czas specjalistę. W dzisiejszych czasach ważną funkcją kominiarza jest kontrolowanie wentylacji w mieszkaniach. Wadliwość tego elementu może spowodować np. zawilgocenie i
rozwój pleśni w lokalu. Nie można zatem ignorować jego wizyty, a także obowiązku okresowego sprawdzania kominów w domu. Brak przeglądu komina miewa różne skutki, nie tylko administracyjne, ale i tę najtragiczniejszą: pożar.