Menu strony
Sprzt komputerowy dla firm

Bezpieczeństwo firmowej sieci

W dzisiejszych czasach w większości przedsiębiorstw znajdują się sieci komputerowe, a na pewno wszystkie posiadają łącza internetowe. Urządzenia sieciowe dają niepoliczalne korzyści, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Ale trzeba pamiętać, że niosą ze sobą również wiele niebezpieczeństw. bezpieczeństwo sieci sporej liczbie właścicielom biznesów spędza sen z powiek. Jakie działania podjąć, by przestać się martwić włamaniami, robakami internetowymi i utratą plików?

Kolejne treści

Dlaczego warto inwestować w dobre serwery firmowe

Serwer
Dobre i sprawne serwery to obecnie baza ważnej firmy. W lokalnych sieciach komputerowych ogromnych przedsiębiorstw, jak również w małych firmach należy koniecznie zadbać, aby pakiety danych wysłane z konkretnego punktu A przedostały się jak najszybciej do punktu B. Współczesne aplikacje biznesowe (takie jak choćby handel przez Internet, witryny WWW oraz całe wachlarze odmiennych usług świadczonych przez sieć internet, intranet ,a także ekstranet) wszystkie wykorzystują zasoby znajdujące się w sieci.


Bezpieczne zakupy przez internet
Ważne jest, by postarać się o zatrudnienie specjalisty, który zajmie się firmową siecią. Zadania związane z konfiguracją serwerów, routerów i zapór bezpieczeństwa nie powinny być zlecane amatorom. Elementarzem bezpieczeństwa sieci jest także nabycie porządnych programów antywirusowych i kontrolujących ruch internetowy. Aplikacje te należy na bieżąco uaktualniać – bez najnowszych baz wirusów są one bezużyteczne.

Komputer iBUYPOWER w obudowie Thermaltake Level 10
Aby sprawdzić, czy firma jest gotowa na odparcie ataków z internetu oraz czy pliki w sieci lokalnej są prawidłowo zabezpieczone, trzeba przeprowadzić test bezpieczeństwa IT. Do tego zadania należy wynająć zewnętrzną firmę, oferującą tego typu usługi. Audyt bezpieczeństwa sieci opiera się na kompleksowym sprawdzeniu sieci komputerowej i znalezieniu słabych miejsc, które mogą stać się furtką dla hakerów. Fachowcy testują serwery, pojedyncze komputery i routery, wykonując kontrolowany atak z internetu i wewnątrz firmowej sieci. Muszą ocenić poziom bezpieczeństwa, tzn. czas, jaki potrzebny jest na złamanie haseł i przedostanie się przez firewall. Zazwyczaj po audycie składany jest szczegółowy raport, który trzeba dać firmowemu administratorowi sieci, by załatał dziury w systemie. bezpieczeństwa (jak działa monitoring?)
Oprawcowane przez: Eliza Misiecka
20-11-05 07:20