Menu strony
Sprzt komputerowy dla firm

Sprężyny – rzeczywiście takie ważne?

Sprężyny to ważne części. W zasadzie mało z nas zdaje sobie z tego sprawę, jak praktyczne są takie niewielkie elementy. A sprężyny są wszędzie. Spoglądnij na swój zegarek – jeżeli nie nosisz na ręce czasomierza cyfrowego, prawdopodobnie twój egzemplarz jest napędzany przez małe sprężyny. A potem przyglądnij się łóżku, na którym zazwyczaj sypiasz. Jest mięciutkie? A to dlatego, że w trzewiach niego są zamontowane małe sprężyny.
maszyna
Następnie wyjdź przed próg i popatrz na auta. Każdy pojazd mechaniczny ma zainstalowane amortyzatory, które czynią, że można bezproblemowo nimi kierować. O ile pojazd nie byłby uzbrojone w te supermocne sprężyny, szybko zepsułby się na bardziej wyboistej jezdni. W dawnych czasach, kiedy głównym środkiem przewozu były konie, był to gigantyczny kłopot. Powozy nierzadko się psuły, gdyż osie kół nie mogły wytrzymać sporych nacisków. Kiedy zaprojektowano pierwsze sprężyny, zaczęto je instalować w zaprzęgach, dzięki czemu mogły jechać po trudnych drogach. W kolejnych dekadach analogiczne rozwiązanie przeniesiono do rodzących się samochodów.

Pamiętaj, że zbliżone artykuły, są na wyciągnięcie ręki. Kliknij tu, a pokażą Ci się rekomendowane informacje i dzięki temu dowiesz się więcej szczegółów na omawiany temat.

Gdyby nie mocne sprężyny, do dziś jeździlibyśmy tylko pociągami albo konno.

Kolejne treści

Jaką rolę spełniają sprężyny

Sprężyna
Sprężyny to jeden z głównych elementów, który bierze udział w konstruowaniu maszyn i urządzeń. Jej funkcja to rola swoistego spoiwa koniecznego do tzw. połączeń sprężystych.


fabryka
Mało kto orientuje się, że pierwsze sprzęty, które przypominały teraźniejsze sprężyny, wymyślono już wiele mileniów lat temu. Pionierskim narzędziem tego rodzaju był łuk. W zasadzie sprężyny przez wiele wieków miały zastosowanie przeważnie w zbrojeniach. Sprężyny działały w różnorakich wyrzutniach miotających, takie jak balisty. Dopiero w epoce Odrodzenia zaczęto stosować sprężyny w innego rodzaju sprzętach. W tym okresie zaprojektowano zegary na sprężyny oraz zbudowano sprężynujące podwozie dla powozów konnych. Sprężyny były stosowane na wielką skalę w okresie rewolucji industrialnej, kiedy stały się głównymi częściami wielu urządzeń, takich jak parowozy lub urządzenia tkalnicze.

Kliknij ten odsyłacz oraz zobacz w treści (http://fmk.pl/podajniki-slimakowe/) opublikowany w tamtym miejscu artykuł. Są tam dodatkowe wiadomości. One również prezentują taką tematykę.

Do teraz sprężyny są spotykane praktycznie wszędzie – wystarczy jedynie uważnie porozglądać się dookoła, by zauważyć te malutkie acz niezwykle potężne elementy.
20-02-16 07:11